Instagram’ı Etkili Kullanma Yöntemleri


Sosyal medya üzerinden satış yapan bir satıcıysanız alıcınızla buluşma mecralarınızdan biri olan Instagram’ı etkili kullanmak sizin için önemli bir konudur. Bu yazımızda ürün görsellerinizi paylaşma, müşteriniz ile iletişim kurma, satış ve sonrası hakkında bilgilendirme yapabilme gibi konularda Instagram hesabınızı başarılı bir şekilde yönetebilmeniz için sizlerle bazı tüyolar paylaşıyor olacağız.

Hedef Kitleyi Tanımak İlk olarak ürünlerinizin kime hitap ettiğini netleştirmenin sizlere faydası olacaktır. Hedef kitlenizin üründen beklentisini ve arayışını tespit ederseniz Instagram hesabınızda ürününüzü bu doğrultularda sunabilirsiniz. Satış yapmak istediğiniz kullanıcıların Instagram’da hangi saat aralıklarında arama yaptığını bilmek, alıcı profilinin hangi cinsiyette yoğunlaştığını analiz etmek veya profil ziyaretleriniz hakkında detaylı bilgi almak sizleri profilinizi nasıl şekillendirmeniz gerektiği hakkında yönlendirecektir. Instagram’ın sunduğu işletme profiline geçiş yaparak hesabınızın istatistiklerini elde edebilirsiniz.

Fotoğraf Tüyoları Instagram’da ürün aratan bir müşterinin , ürünün kaliteli görünüşü, farklı açılardan yakın ve uzak çekimleri, ürünün kullanım alanlarındaki duruşu yani kullanılış görüntüleri, fotoğrafların net, aydınlık ve olabildiğince profesyonel olması , kafa karıştırıcı görseller kullanılmaması, ürünün diğer satıcılar tarafından sunulan alternatiflerinden sıyrılmayı başarmış olması gibi beklentileri olabilir. Instagram istatistiklerinizden yararlanarak takipçilerinizin Instagram’da en aktif oldukları saat verilerine ulaşabilir ve o saatlerde paylaşım yapıp daha çok görüntülenme elde edip takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Görselleriniz arasında ahenk, renk ve boyut uyumu sağlayarak profilinizde hoş bir konsept oluşturabilirsiniz. Daha profesyonel ürün görselleri hazırlamak için önceki yazımız olan “Fotoğraf Kalitenizi Arttırmanın Püf Noktaları” nı inceleyebilirsiniz.

Hesabınızı İnsanlaştırın Son zamanlarda müşterilerin Instagram satış hesaplarından bir beklentisi de samimiyet olmuş durumda. Profiliniz ile iletişime geçtiklerinde karşılarında kurumsal bir dil veya firmanın kalıplaşmış cevaplarındansa samimi bir dille yardımcı olmaya istekli, anlayışlı ve içten iletişim kurabilen kişilerle bulmak müşteriyi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Hızlı Geri Bildirim Yapın Alıcılar Instagram profilinizi ziyaret ettiğinde yorum özelliği veya direkt mesaj yolu ile sizle iletişime geçmek isteyebilirler. Karşılarında iletilerine hızlı ve profesyonel dönüş yapan bir işletmeci olduğunu görmek markanız ve ürünleriniz hakkında olumlu bir izlenim yaratmanızda etkili olacaktır. Mesajlara yanıt verme oranınızın yüksekliği, satış, kargolama ve satış sonrası süreçlerinde müşterilerinizle Instagram üzerinden iletişim halinde olmak satışlarınızı yükseltecektir.


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square